Direksiyon sınavında dikkat edilecek hususlar nelerdir

Direksiyon sınavında dikkat edilecek hususlar nelerdir?
***Ön Hazırlıklar:
Aracınızın kapısını sol elle açarak sağ ayağınızla giriş yapınız. (Ehliyet sınavı için böyle bir kural yoktur. Bu kuralın amacı siz araca binerken arkanızdan gelen bir araç varsa onu görebilmeniz içidir bu vesileyle olası kazaları önleyecek basit bir alışkanlık kazanmış olursunuz.) Sınav giriş belgenizi ve kimliğinizi komisyon başkanına vererek imza tutanağını imzalayınız. Aynaları, koltuğu kendinize göre ayarladıktan sonra mutlaka ehliyet kemerinizi takınız. Vites takılı durumdaysa, debriyaja basarak boşa alınız. Debriyaja basılı konumdayken kontağı çevirip araç çalışmaya başladıktan sonra anahtarı basmayı bırakınız. Gideceğiniz yöne göre sinyalinizi veriniz, frene basarak el frenini indiriniz. Ayağınız sonuna kadar debriyaja basılı haldeyken vitesi 1’e takarak kalkışınızı yapınız.
******Heyecan Durumu:
Direksiyon sınavının en önemli değişkenidir. Sınava başlamadan önce mutlaka heyacanınızı yeniniz. Sürücü adayları farkında değil ama birçok adayın kalma sebebi ya direkt ya da dolaylı olarak heyecandır.
Direksiyon hakimiyeti: Direksiyon tutuşu 09:15 konumunda olmalıdır. Direksiyonu vites değiştirmenin dışındaki zamanlarda tek elle tutmak hatalı bir davranıştır. Bir yerden dönüş yaparken, mevcut açıya göre bir yandan da direksiyon toplanmalıdır.
******Yokuşta kalkış:
Komisyon üyelerinin dikkat ettiği diğer önemli bir husus yokuşta kalkıştır. %7 eğime sahip önceden belirlenmiş alanda durulur. 30 saniye bekledikten sonra, aracı geriye kaçırmadan kalkış yapılır. Kalkış yaparken el freni kullanılmaz. Yokuşta kalkış yapabilmenizin en kolay yolu yarım debriyaj yapmaktır. Yarım debriyaj nedir? Yarım debriyaj ayağımızı yavaşça debriyajdan çektiğimizde öyle bir an gelecektir ki araç daha gaza basmadan kendiliğinden ileri doğru gitme eylemi içinde olacaktır.(Yarım debriyaj anına hafifçe ulaşılırken araçtaki titremeyi göreceksiniz.) O anda gaza hafifçe basarak ve yarım debriyajdayken hafifçe ayağınızı çekerek çok kolay bir şekilde kalkış gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda, düzgün yarım debriyaj yaptığınızda aracı kesinlikle stop ettirmezsiniz ve aracın geriye kayma ihtimali yok olur.
***Geri-Geri Park Etme:
Park etme Sınavın en önemli değişkenlerinden biri olarak kabul edilebilir.Park etme iki duba arasına yapılır. Dubalar arasındaki mesafe aracın uzunluğunun 1,5 katı kadar olmalıdır. Bir hamlede iki duba arasına girilir, iki duba arasında en fazla 2 hamlede park gerçekleştirilir. Önemli bir husus vardır ki park ederken kesinlikle dubalara çarpmamak gerekmektedir. Kaldırımla araç arasındaki mesafe 50 cm’den fazla olmamalıdır.
Geri Geri gelme: Sürücü adayları önceden belirlenmiş alanlarda 25 metre şerit ihlali yapmadan geri geri gelmeliler. Geri geri gelirken direksiyon sol el ile üsten tutulur. Vücut tam geriyi görecek şekilde döndürülür. ( Not: Geri geri gelirken kesinlikle kendinizi germeyiniz. Bu konuda sıkıntılarınız varsa mutlaka bunun üzerine çalışın. ) Geri geri gelmeyi bitirmeden önünüze dönmeyin. Tam olarak araç durduğunda önünüze dönebilirsiniz.
***Sinyaller:
Dönüşlerde, sollamalarda, ilk kalkışta gideceğiniz yöne doğru mutlaka sinyal vermelisiniz. Park ederken, %7 eğimli alanda kalkış yaparken, geri geri gelirken dörtlüleri yakmayı unutmayınız.
***Trafikte Seyrederken:
Birinci vites kalkış vitesidir. Birinci vitesle kalkış yapılır ve motor devrini aldıktan sonra ikinci vitese geçiş yapabilirsiniz. Birinci viteste motoru bağırtmak sınavınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde çok yavaşladığınız durumlarda vitesi hızınıza göre düşürmeyi unutmamalısınız. Bazı adaylar hızlarının düştüğü durumlarda birinci viteste gitmesi gereken yerde vites değiştirmeyi unutup, 2 veya 3 viteste hareket etmeye çalışıyor. Yokuşlara çıkarken vites hassasiyeti düz yoldaki gibi değildir. Düz yolda çok yavaşladığınızda 2. viteste gitmeyi başarabilseniz bile, yokuşta devirsiz kullanmanıza neden olabilir. Bu noktada motorun ihtiyacına göre hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Yokuştan inerken vitesiniz boşta olmamalıdır. Korumanız gereken hıza ve takip mesafesine göre vitesi 1 veya 2. viteste tutmanız faydanıza olacaktır. Sınav güzergâhları şehir içi olduklarından hız sınırı 50 km’ dir.Bu durumda sınavlar 2. viteste tamamlanmakta çok nadir olarak 3. vitese çıkmanız gerekebilir. 4 veya 5. vites kullanılmamaktadır. Aniden durmanız gerektiğinde, vitesi bire düşürerek kalkış yapınız çoğu aday bunu unutmaktadır.
***Hata yaptıysanız:
Hata yaptığınızda kesinlikle o hatanızı düşünmeyin. Yaptığınızı düşündüğünüz hata, daha çok hata yapmanıza ve motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir.Bir cevap yazın